O akcji

Dumni z Powstańców - wpis to nowe, wirtualne miejsce pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Portal jest kontynuacją, zainicjowanej w 2016 roku w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON - akcji „Kartka dla Powstańca”. Budowanie serwisu skierowanego do internautów to z naszej strony kolejny ważny krok, aby pamięć o Bohaterach i wydarzeniach sprzed 78 lat trwała jak najdłużej.


„Pamiętamy i jesteśmy dumni z tego, co dla nas zrobili” to przesłanie zawarte w ponad milionie kartek, listów i laurek wysłanych do Powstańców Warszawskich i … zamknięte dziś razem z tą korespondencją w domach naszych Bohaterów, skłoniło nas do tego, aby stworzyć dodatkowe miejsce, gdzie te, tak ważkie słowa będą dostępne – dla wszystkich i przez cały rok.


Strona wpis.dumnizpowstańców.pl pozwala każdemu użytkownikowi na dodanie własnych treści: tekstu, zdjęcia lub nagrania wideo. Każdy indywidualny wpis to dołożenie cegiełki do budowania narodowej świadomości o ludziach, którzy poświęcili swoją młodość, nierzadko również zdrowie i życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju. Chcielibyśmy, aby na naszej portalowej mapie pojawiły się setki tysięcy znaczników symbolizujących dowody uznania, pamięci i dumy oraz społeczeństwo pamiętające i dumne ze swojej historii.


Kiedy rozpoczynaliśmy nasze działania żyło ok. 4800 uczestników tego historycznego wydarzenia. Dzisiaj wśród nas pozostało już niespełna 500 osób. Czas jest nieubłagany, nie wiemy ilu bohaterów doczeka 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, dlatego już teraz rozpoczynamy przygotowania do tej wyjątkowej chwili. W 79. rocznicę Powstania zapraszamy wszystkich, aby POWSTALI i na swój sposób okazali pamięć o tych, których już nie ma wśród nas oraz tych, którzy pozostali i patrzą dziś na nas oraz nasze postawy. Powstańmy i pokażmy, że pamiętamy, a ta pamięć nie obejmuje wyłącznie 1 sierpnia i samej Warszawy. Uczcijmy Powstańców w każdej miejscowości i w każdym czasie.

Ambasadorzy akcji
Olga Bołądź
Olga
Bołądź
Michał Czernecki
Michał
Czernecki
Katarzyna Dąbrowska
Katarzyna
Dąbrowska
Anna Dereszowska
Anna
Dereszowska
Karolina Gorczyca
Karolina
Gorczyca
Magdalena Górska
Magdalena
Górska
Małgorzata Kożuchowska
Małgorzata
Kożuchowska
Paweł Małaszyński
Paweł
Małaszyński
Antoni Pawlicki
Antoni
Pawlicki
Magdalena Różczka
Magdalena
Różczka
Agnieszka Więdłocha
Agnieszka
Więdłocha
Maciej Zakościelny
Maciej
Zakościelny
Bohateron
- włącz historię

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nasze corocznie działania opierają się na trzech filarach: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Pamięć

Dążymy do promocji postaw patriotycznych i podtrzymywania tożsamości narodowej w Polsce i poza jej granicami. Chcemy tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach. W tym celu umożliwiliśmy każdej zainteresowanej osobie wysyłkę życzeń do Powstańców Warszawskich. W ramach pięciu edycji kampanii Polacy napisali do bohaterów walk o stolicę ponad milion kartek, listów i laurek. Wszystkie dowody uznania za pośrednictwem Fundacji trafiły do Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń.

Od 2019 roku organizujemy Nagrodę BohaterONy im. Powstańców Warszawskich mającą na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promują wiedzę o historii Polski XX wieku oraz edukację historyczno-patriotyczną. Nagrody przyznawane są w wyniku głosowania Kapituły i internautów. Nagrodą BohaterONy im. Powstańców Warszawskich zostało wyróżnionych łącznie - w czterech edycjach plebiscytu - 96 osób, firm i instytucji.

Edukacja

Naszą misją jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Dla uczniów organizowane są warsztaty wykorzystujące elementy edukacji pozaformalnej oraz spotkania ze świadkami wydarzeń sprzed lat, a dla nauczycieli – seminaria, podczas których szkolą swój warsztat pracy, wymieniają się doświadczeniami i wspólnie tworzą receptę na niestandardową lekcję historii. Pedagodzy otrzymują również gotowe konspekty zajęć do przeprowadzenia w szkole (dostosowane również do nauki zdalnej). W działania edukacyjne zaangażowano już ponad 1,8 mln uczniów.

Pomoc

Przez cały rok angażujemy się w pomoc bezpośrednią skierowaną do bohaterów walk o stolicę i ich najbliższych m.in.: dostarczamy obiady i zakupy, koordynujemy pomoc medyczną oraz opiekę pielęgniarską, zapewniamy artykuły higieniczne i medyczne, sprzęt rehabilitacyjny, a także wspieramy materialnie tych, którzy tego potrzebują. Ponadto, w ramach kampanii prowadzone są zbiórki pieniężne na rzecz Powstańców. Na dotychczasowe wsparcie przeznaczyliśmy już ponad 1,6 mln złotych.

Bohateron w liczbach
1 250 000

kartek do Powstańców wysłanych z kraju i zagranicy

1 800 000

uczniów zaangażowanych w działania edukacyjne w szkołach

1 600 000

złotych przeznaczonych na wsparcie Powstańców

96 osób

wyróżnionych od 2019 roku Nagrodą BohaterONy im. Powstańców Warszawskich

11 553

publikacji w mediach na temat naszej akcji

32 000 000

osób, które usłyszały o akcji BohaterON